Huzursuz Bacak Sendromu

Çalışma Saatlerimiz

İletişim Bilgilerimiz

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu; bacaklarda rahatsızlık hissi ile kendini gösteren genellikle hastalar tarafından bacak ve ayaklarda, hatta ender olarak kollarda ve vücutta huzursuzluk hissi, hareket ettirme isteği, ürperme, ağrıma, yanma, uyuşma ve karıncalanma olarak ifade edilebilen bir rahatsızlıktır. Bacaklardaki huzursuzluk hissi dinlenme zamanlarında ortaya çıkar. Şikayetler akşamları artar. Özellikle yatağa yatma sonrası, veya yolculuklar gibi uzun süre oturma sonrası gözlenir. Hareket etme ile yakınmalar azalır. Bu nedenle hastaların çoğunda şikayetler başladıktan sonra ayağa kalkıp birkaç adım yürümekle yakınmalar azalır. Ancak hata tekrar yattığında aynı şikayetler devam eder.

Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişi uykuya dalmakta güçlük yaşadığı için uyku kalitesi bozulur, gündüz uykululuk hali, aşırı yorgunluk, dikkat eksikliği, unutkanlık, depresyon gibi yakınmalar ortaya çıkabilir.Huzursuz bacak sendromu olan hastaların bir kısmında, gece uykudayken belli sürelerle tekrarlayan ve şiddetli durumlarda uykunun yapısını bozabilen, bacaklarda atma, irkilme şeklinde hareketler ortaya çıkar. “UYKUDA PERİYODİK BACAK HAREKETİ BOZUKLUĞU” adı verilen bu sendrom, huzursuz bacak sendromu olan hastaların yaklaşık %80’inde mevcuttur. Hastalar genelde uykudayken bu hareketleri fark edemezler.  Bu konuda hasta yakınlarının gözlemlerine başvurulabilir. Yatakta irkilme, bacaklarda sıçrama atma Huzursuz Bacak (Restless Leg) Sendromu Nedir? Kimlerde Görülür Ve Tedavisi Nedir?gibi yakınmalar gözlenmektedir. Çok şiddetli tekrar ettiğinde hastayı uykudan uyandırabilmektedir. Ya da sık tekrar eden durumlarda derin uykuya geçişi engellediği için. Gün içinde aşırı uyku hali, kronik yorgunluk, dikkat eksikliği gibi yakınmalar daha fazla gözlenebilir. Huzursuz bacak sendromunun en sık nedenleri arasında demir eksikliği anemisi, magnezyum, kalsiyum ve B vitamin eksiklikleri, bel fıtıkları, periferik nöropatiler, böbrek yetmezliği gibi bazı rahatsızlıklar mevcuttur. Stres ile hastaların yakınmaları daha da şiddetlenmektedir. Gebelik veya hormonal değişiklikler de geçici olarak yakınmaları artırabilir. Bazı ilaçlar huzursuz bacak sendromuna neden olabilmektedir. (antidepresan, antihipertansif ilaçlar ..vb). Sigara, alkol kullanımı, kafein düzensiz yaşam şikayetleri arttırmaktadır.apılan bir takım tetkikler sonrasında huzursuz bacak sendromunu ortaya çıkaran herhangi bir faktörle karşılanırsa; örneğin zeminde yatan demir eksikliği anemisi tedavi edildiğinde huzursuz bacak sendromu da ortadan kalkacaktır. Demir eksikliği gibi altta yatan bir neden var ise bunu tespit edip tedavi etmek huzursuz bacak sendromunu da tedavi edecektir.

Eğer altta yatan bir neden yoksa veya neden ortadan kaldırılmasına rağmen şikayetler devam ediyorsa günümüzde özellikle Dopamin seviyesini düzenleyecek ilaçlar kullanılarak semptomlar azaltılmaktadır.

Bazı bulantı ilaçları, depresyon ilaçları, hipertansiyon ve kalp ilaçları huzursuz bacak sendromunu kötüleştirebilir. Bu nedenle bu grup ilaçlarda kesmek yerine düzenleme yapmak gerekmektedir.